Skip to content

101 Morning Glory Road

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block64
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage1,832
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,500
40%
Improvement Value:$440,500
60%
Total Assessment$736,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,487+1.8%
2024$12,269+2.0%
2023$12,024+2.4%
2022$11,745+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$627,500
DeedBook 6349, Page 1062

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5768, Page 2371

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 1350, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1960