Skip to content

104 Washington Valley Rd

Warren, NJ 07059

Built 1934
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 1997

Property Information

Block67
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,137
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,400
67%
Improvement Value:$171,600
33%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+2.1%
2024$8,574+1.0%
2023$8,487+1.8%
2022$8,336+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934