Skip to content

6 Mattben Drive

Warren, NJ 07059

Built 1996

Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block67
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,540
Acreage6.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$527,500
31%
Improvement Value:$1,182,000
69%
Total Assessment$1,709,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,167+1.7%
2024$28,680+1.3%
2023$28,308+1.7%
2022$27,829+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,465,000

From: ANAND, NAVEEN & SEEMA

To: GOLCHHA, VINAY & SMRITI

Sq Ft5,512DeedBook 6921, Page 3419Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 6355, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$1,520,000
DeedBook 1951, Page 556

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1362, Page 144