Skip to content

25 Quail Run

Warren, NJ 07059

Built 1993

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block69
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,058
Acreage1.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$374,900
26%
Improvement Value:$1,082,200
74%
Total Assessment$1,457,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,762+1.6%
2024$24,365+1.4%
2023$24,026+1.4%
2022$23,695+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To: Ladino,John & Mendez,Tulia

Sq Ft5,058DeedBook 6434, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1871, Page 579