Skip to content

14 Springdale Lane

Warren, NJ 07059

Built 1988

Last Sale Price
$757,500
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block69
Lot2.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,166
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,600
40%
Improvement Value:$590,800
60%
Total Assessment$984,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,638+1.8%
2024$16,347+5.4%
2023$15,508+1.1%
2022$15,332+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$757,500

From: PEARLMUTTER, FREDI L.

To: DONOVAN, BRENT A. , Donovan, Brent A.

Sq Ft3,166DeedBook 7025, Page 711Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1785, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1988