Skip to content

3 Quail Run

Warren, NJ 07059

Built 1989

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block69
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class19
Description2S-F;4GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,529
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,900
33%
Improvement Value:$756,000
67%
Total Assessment$1,135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,246+1.7%
2024$18,923+2.3%
2023$18,497+1.3%
2022$18,266+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From: MAK, BRENDA

To: Mac Dougall, Michael A & Rebecca B, MAC DOUGALL, MICHAEL A & REBECCA B

Sq Ft4,529DeedBook 6732, Page 1280Recorded7/30/2014

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 1764, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1989