Skip to content

16 Jessica Lane

Warren, NJ 07059

Built 2003

Last Sale Price
$1,818,182
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block70.01
Lot34.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage6,021
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,800
19%
Improvement Value:$1,647,400
81%
Total Assessment$2,045,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,973+1.9%
2024$34,310-0.0%
2023$34,320+0.9%
2022$34,004+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,818,182

To: Aali,Faud H Al

Sq Ft6,021DeedBook 6054, Page 2821

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5134, Page 2914