Skip to content

11 North Road

Warren, NJ 07059

Built 1945

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 4, 1995

Property Information

Block70.03
Lot25.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage902
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$308,300
67%
Improvement Value:$155,200
33%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,857+3.3%
2024$7,605-0.6%
2023$7,650+2.7%
2022$7,446+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To: Bardy, Robert & Donna

Sq Ft902DeedBook 2013, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1945