Skip to content

14 North Lane

Warren, NJ 07059

Built 1927

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block71.01
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class19
Description1.5S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage3,686
Acreage1.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,400
35%
Improvement Value:$555,700
65%
Total Assessment$855,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,478-0.3%
2024$14,527+9.6%
2023$13,257+1.8%
2022$13,022+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To: Goncalves, Luis F & Maria S

Sq Ft3,686DeedBook 5021, Page 760

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 1339, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1927