Skip to content

13 Whispering Way

Warren, NJ 07059

Built 1995

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block71
Lot22.22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,263
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$379,600
29%
Improvement Value:$928,200
71%
Total Assessment$1,307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,850+1.4%
2024$21,547+1.3%
2023$21,267+1.2%
2022$21,004+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To: Coriolan,Vladimir &Casimir,Daniella

Sq Ft4,263DeedBook 7569, Page 916Recorded7/31/2024

Property Sale

Sale
$905,000
DeedBook 5077, Page 539

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 2028, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1995