Skip to content

110 King George Road

Warren, NJ 07059

Built 1980

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jun 11, 2010

Property Information

Block71
Lot3.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,456
Acreage1.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,100
52%
Improvement Value:$297,000
48%
Total Assessment$625,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,734+2.4%
2024$10,479+1.2%
2023$10,359+2.6%
2022$10,100+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$431,000

To: Ribeiro,Michael & Garcia,Carla

Sq Ft2,456DeedBook 6341, Page 116

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 5822, Page 3714

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 1393, Page 509