Skip to content

47 Geiger Lane

Warren, NJ 07059

Built 2001

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block71
Lot4.12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,863
Acreage1.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$506,500
29%
Improvement Value:$1,221,400
71%
Total Assessment$1,727,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,577+1.7%
2024$29,087+0.5%
2023$28,948+0.7%
2022$28,740-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To: Regimbal, Robert P. & Rita R.

Sq Ft5,863DeedBook 5281, Page 2407

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5201, Page 1553

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5024, Page 3204

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$358,056
DeedBook 22662, Page 776