Skip to content

3 Lexington Drive

Warren, NJ 07059

Built 1998

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block72
Lot11.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,631
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$515,100
33%
Improvement Value:$1,068,700
67%
Total Assessment$1,583,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,011+2.3%
2024$26,401-0.8%
2023$26,606+2.8%
2022$25,877+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To: Roth, Kevin T. & Lori Gamble

Sq Ft4,631DeedBook 7157, Page 1016Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$852,500
DeedBook 2180, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1998