Skip to content

2 Jessica Lane

Warren, NJ 07059

Built 2006

Last Sale Price
$1,965,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block74
Lot22.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,678
Acreage1.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,000
17%
Improvement Value:$1,688,200
83%
Total Assessment$2,036,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,951+1.2%
2024$34,525+24.1%
2023$27,818+0.9%
2022$27,579-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,965,000

To: Kadikar, Bimal & Rachana

Sq Ft5,678DeedBook 7404, Page 3368Recorded11/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5000, Page 4451

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1358, Page 21