Skip to content

51 Mount Bethel Road

Warren, NJ 07059

Last Sale Date
Mar 14, 2018

Property Information

Block74
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningCB
Sq Footage---
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,389,500
34%
Improvement Value:$2,703,500
66%
Total Assessment$4,093,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,039+2.2%
2024$69,526-2.5%
2023$71,331+0.3%
2022$71,125+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 1540, Page 615