Skip to content

1 Cedar Ridge Lane

Warren, NJ 07059

Built 1996

Last Sale Price
$1,762,500
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block76.02
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,291
Acreage1.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$399,400
23%
Improvement Value:$1,331,300
77%
Total Assessment$1,730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,504+2.2%
2024$28,859+14.3%
2023$25,252+4.5%
2022$24,173-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,762,500

To: Chaudry, Asad N

Sq Ft5,291DeedBook 7474, Page 3563Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 5761, Page 2135

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 2044, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1996