Skip to content

22 Winding Ridge Way

Warren, NJ 07059

Built 1996

Last Sale Price
$1,070,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block76.02
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class20
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage4,738
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$358,100
27%
Improvement Value:$981,500
73%
Total Assessment$1,339,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,769+2.4%
2024$22,242+1.2%
2023$21,985-1.5%
2022$22,317-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,070,000

To: Chin,On K & Victoria

Sq Ft4,738DeedBook 7270, Page 2908Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 2080, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$49,737
DeedBook 1929, Page 423