Skip to content

198 Mountain Avenue

Warren, NJ 07059

Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block83
Lot3.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class00
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage---
Acreage3.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$353,500
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$353,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,600+10.1%
2002$4,178+5.3%
2001$3,967+2.8%
2000$3,859+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,975,000
DeedBook 2355, Page 494

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2235, Page 526