Skip to content

2 Cory Brook Road

Warren, NJ 07059

Built 2008

Last Sale Price
$2,080,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block84
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class19
Description2SF;4GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage6,190
Acreage1.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,200
22%
Improvement Value:$1,241,900
78%
Total Assessment$1,599,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,668-0.2%
2024$24,729-0.8%
2023$24,929+1.2%
2022$24,629+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,080,000

To: Che, Qinfang & Li, Yasi

Sq Ft6,347DeedBook 7567, Page 2864Recorded7/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1672, Page 216