Skip to content

22 Saw Mill Road

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$1,280,000
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block85
Lot4.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class20
Description2S-F;4GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,643
Acreage2.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$413,300
29%
Improvement Value:$988,600
71%
Total Assessment$1,401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,843+1.4%
2024$23,512+0.5%
2023$23,403+0.9%
2022$23,184+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,280,000

To:

Sq Ft5,643DeedBook 5783, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1987