Skip to content

24 Reinman Road

Warren, NJ 07059

Built 1957
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2013

Property Information

Block86.01
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,475
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,200
40%
Improvement Value:$476,800
60%
Total Assessment$801,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,592+1.8%
2024$13,349+1.3%
2023$13,178+1.2%
2022$13,027+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 2072, Page 736

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 1847, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1957