Skip to content

55 Hillcrest Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 1999

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block86.01
Lot16.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,983
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
33%
Improvement Value:$609,000
67%
Total Assessment$904,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,467+2.3%
2024$15,113+4.5%
2023$14,463+1.5%
2022$14,252+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 2283, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 2212, Page 141