Skip to content

51 Hillcrest Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 1930

Last Sale Price
$380,199
Last Sale Date
Sep 14, 2011

Property Information

Block86.01
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,768
Acreage4.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$444,200
55%
Improvement Value:$361,700
45%
Total Assessment$805,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,836+2.0%
2024$13,568+1.2%
2023$13,407+1.4%
2022$13,221+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,199

To: Andersen, Luke & Lafferton-,Helena

Sq Ft2,768DeedBook 6482, Page 2955

Property Sale

Sale
$461,000
DeedBook 6366, Page 2898

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2121, Page 308

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1563, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1930