Skip to content

32 Reinman Road

Warren, NJ 07059

Built 1962

Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block86.01
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,276
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,200
40%
Improvement Value:$497,700
60%
Total Assessment$834,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,167+1.8%
2024$13,915+1.3%
2023$13,739+1.3%
2022$13,565+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000

From: ARAUJO, ANTONIO A

To: DOS SANTOS, PEDRO M. & PEREIRA, M.

Sq Ft2,276DeedBook 6924, Page 3167Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2050, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1962