Skip to content

34 Reinman Road

Warren, NJ 07059

Built 1959

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 25, 1996

Property Information

Block86.01
Lot2.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,844
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,200
46%
Improvement Value:$401,000
54%
Total Assessment$738,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+1.9%
2024$12,279+1.4%
2023$12,107+2.0%
2022$11,865+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To: Dienst, Michael H & Natalie

Sq Ft2,844DeedBook 2066, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1959