Skip to content

1 Carriage Court

Warren, NJ 07059

Built 2015

Last Sale Price
$1,649,900
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block86.01
Lot27.14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class21
Description2S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage5,175
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,800
28%
Improvement Value:$1,646,500
72%
Total Assessment$2,272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,580+7.0%
2024$36,064-0.4%
2023$36,195+0.6%
2022$35,970+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,649,900

From: CRC COMMUNITIES @ SLEEPY HOLLOW INC

To: Robinson, Michael, ROBINSON, MICHAEL

Sq Ft5,175DeedBook 6780, Page 3123Recorded3/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6606, Page 3876