Skip to content

5 Cobblestone Court

Warren, NJ 07059

Built 2024

Last Sale Price
$3,499,000
Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block86.01
Lot27.20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage7,216
Acreage3.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$649,400
20%
Improvement Value:$2,572,000
80%
Total Assessment$3,221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,298+451.9%
2024$10,019-2.0%
2023$10,220+0.3%
2022$10,191+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,499,000

To: Markham, Andrew & Sandra

Sq Ft7,216DeedBook 7542, Page 1798Recorded1/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$550,000

From: D'ANGELO, DOROTHY

To: CRC COMMUNITIES @ SLEEPY HOLLOW INC

DeedBook 6732, Page 758Recorded7/30/2014