Skip to content

3 Cobblestone Court

Warren, NJ 07059

Built 2021

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block86.01
Lot27.21
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage6,498
Acreage2.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$596,400
20%
Improvement Value:$2,364,300
80%
Total Assessment$2,960,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,824+6.5%
2024$47,727+404.9%
2023$9,452+0.3%
2022$9,425+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

To: Desai, Snehal & Shilpa

Sq Ft6,498DeedBook 7437, Page 3068Recorded4/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$550,000

From: D'ANGELO, DOROTHY

To: CRC COMMUNITIES @ SLEEPY HOLLOW INC

DeedBook 6732, Page 1264Recorded7/30/2014