Skip to content

17 Hillcrest Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 1963

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block86.01
Lot28.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage3,242
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,200
47%
Improvement Value:$344,800
53%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,245+1.9%
2024$11,039+1.1%
2023$10,922+2.1%
2022$10,702+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To: Saum, Albert M & Heather E

Sq Ft3,242DeedBook 5327, Page 2190

Property Built

Built

Year Built: 1963