Skip to content

9 Hillcrest Blvd.

Warren, NJ 07059

Built 1961

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block86.01
Lot28.08
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage1,942
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,600
54%
Improvement Value:$258,300
46%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,631+2.0%
2024$9,446+4.0%
2023$9,085+4.2%
2022$8,715+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

To: Trent, Ryan & Goldstein, Chole

Sq Ft1,942DeedBook 7644, Page 1775Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$932,000

To: Trent, Ryan & Goldstein, Chole

Sq Ft1,942DeedBook 7632, Page 2754Recorded8/13/2025

Property Sale

Sale
$473,000

From: ZEGARSKI, CARRIE

To: BROTHERS, DALE R , Brothers, Dale R

Sq Ft1,942DeedBook 7224, Page 236Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale

From: ZEGARSKI, MARY ANN

To: ZEGARSKI, MARY ANN, & CM, CZ, RP

Sq Ft1,942DeedBook 6804, Page 1492Recorded7/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961