Skip to content

3 Countryside Lane

Warren, NJ 07059

Built 2018

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block86.01
Lot29.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class20
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage3,186
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,900
29%
Improvement Value:$769,200
71%
Total Assessment$1,076,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,474+1.7%
2024$18,167+1.1%
2023$17,974-1.0%
2022$18,164+281.4%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To: Mariwala, Kamlesh & Jayshree

Sq Ft3,186DeedBook 7183, Page 1922Recorded1/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale

From: 3 COUNTRY LANE LLC

To: JERSEY CENTRAL P & L,

DeedBook 6984, Page 3514Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale

From: HOLLOWS AT WARREN LLC

To: 3 COUNTRYSIDE LANE LLC

DeedBook 6901, Page 939Recorded9/6/2016