Skip to content

6 Dubois Road

Warren, NJ 07059

Built 1987

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block86.01
Lot36
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class19
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,404
Acreage1.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,200
56%
Improvement Value:$212,400
44%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+2.0%
2024$8,081-0.4%
2023$8,117+1.5%
2022$7,994+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To: Mann, William Thomas & Diane Marie

Sq Ft1,404DeedBook 7388, Page 245Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale

From: CRC COMMUNITIES AT SLEEPY HOLLOW

To: YURKOVITCH, WILLIAM T. & KATHLEEN A

Sq Ft1,404DeedBook 7036, Page 3884Recorded4/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1381, Page 734