Skip to content

101 Old Stirling Road

Warren, NJ 07059

Built 1962
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block86.01
Lot8.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,690
Acreage51.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,785,200
86%
Improvement Value:$294,200
14%
Total Assessment$2,079,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$4,700+7.7%
2002$4,363+4.0%
2001$4,197+2.8%
2000$4,083+8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 5031, Page 3582

Property Built

Built

Year Built: 1962