Skip to content

83 Old Stirling Road

Warren, NJ 07059

Built 1978

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block86.01
Lot8.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class20
Description1S-F
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage3,399
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,000
30%
Improvement Value:$831,000
70%
Total Assessment$1,187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,183+1.4%
2024$19,901+34.2%
2023$14,831+2.0%
2022$14,546+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,170,000

To: Menendez, Jose & Buggy, Michael T

Sq Ft3,399DeedBook 7481, Page 2797Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$452,250
DeedBook 1814, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1978