Skip to content

154 Mountain Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1930

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 6, 1989

Property Information

Block87.02
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage5,999
Acreage6.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$499,200
32%
Improvement Value:$1,040,600
68%
Total Assessment$1,539,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,517+4.7%
2024$23,413+0.5%
2023$23,297+1.1%
2022$23,037+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft5,999DeedBook 1747, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1930