Skip to content

14 Magnolia Lane

Warren, NJ 07059

Built 1994

Last Sale Price
$1,025,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block88.03
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,290
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,400
38%
Improvement Value:$607,200
62%
Total Assessment$985,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,592+5.3%
2024$15,756+1.7%
2023$15,499+1.4%
2022$15,291+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,025,000

To: Kaushik, Neha & Joshi, Gaurav

Sq Ft3,290DeedBook 7516, Page 1595Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5266, Page 1828

Property Sale

Sale
$327,725
DeedBook 1963, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1994