Skip to content

17 Primrose Way

Warren, NJ 07059

Built 1995

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block88.03
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,952
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,000
39%
Improvement Value:$612,400
61%
Total Assessment$1,002,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,037+1.8%
2024$15,756+2.1%
2023$15,437+1.4%
2022$15,223-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000

To: Lo, Angela

Sq Ft2,952DeedBook 7592, Page 3719Recorded12/11/2024

Property Sale

Sale
$354,684
DeedBook 1996, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 1966, Page 319