Skip to content

21 Primrose Way

Warren, NJ 07059

Built 1994

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block88.03
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class19
Description2S-F 2GAR
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,814
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,000
41%
Improvement Value:$552,100
59%
Total Assessment$942,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,917+1.8%
2024$15,636+5.7%
2023$14,794+1.4%
2022$14,587-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

To: Meng, Weina & Bao, Yi

Sq Ft2,814DeedBook 7362, Page 952Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5637, Page 3126

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5114, Page 704

Property Sale

Sale
$306,264
DeedBook 1985, Page 830

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 1958, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1994