Skip to content

62 Mount Bethel Road

Warren, NJ 07059

Built 1993

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 19, 1993

Property Information

Block88.04
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,192
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,800
39%
Improvement Value:$344,600
61%
Total Assessment$569,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+1.9%
2024$8,994+2.1%
2023$8,809+1.7%
2022$8,664+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To: Moskowitz, Lawrence & Diane

Sq Ft2,192DeedBook 1897, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1860, Page 739