Skip to content

82 Mount Bethel Road

Warren, NJ 07059

Built 1970

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block88.04
Lot8.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class19
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage1,620
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
47%
Improvement Value:$258,600
53%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,242+1.9%
2024$8,089+2.4%
2023$7,903+1.7%
2022$7,773+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$384,000

From: WAHBA, NADIA

To: MARASIGAN, JAYMEE & SHARON , Marasigan, Jaymee & Sharon

Sq Ft1,620DeedBook 6893, Page 3288Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 1585, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1970