Skip to content

14 Forest Drive

Warren, NJ 07059

Built 1975

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block95
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class19
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage2,565
Acreage3.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$431,000
53%
Improvement Value:$382,400
47%
Total Assessment$813,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,713+9.4%
2024$12,529+1.2%
2023$12,377+1.7%
2022$12,176+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

To: Mooney, Natalie

Sq Ft2,565DeedBook 7514, Page 1672Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From: CARROLL, SYLVIA

To: CARPENTER, JOSEPH J & MARY ELLEN

Sq Ft2,565DeedBook 6707, Page 452Recorded3/25/2014

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 1412, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1975