Skip to content

20 Helen Street

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2007

Property Information

Block96
Lot15.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class19
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR65
Sq Footage1,036
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,700
60%
Improvement Value:$203,200
40%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+2.6%
2024$8,419+0.7%
2023$8,360+2.1%
2022$8,189+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1296, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1960