Skip to content

13 Fairfield Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1929

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
May 25, 1972

Property Information

Block97
Lot34.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class18
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage906
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,900
69%
Improvement Value:$116,900
31%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,293+2.1%
2024$6,163+6.5%
2023$5,789+2.2%
2022$5,662+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To: Stonecipher, Elmer & Diane

Sq Ft906DeedBook 1260, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1929