Skip to content

2 Plainfield Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block97
Lot40
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,096
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,000
40%
Improvement Value:$389,500
60%
Total Assessment$648,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+1.8%
2024$10,810+26.9%
2023$8,522+2.1%
2022$8,350+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To: Bogle, Robert & Danielle

Sq Ft2,096DeedBook 7326, Page 92Recorded3/31/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6180, Page 3070

Property Built

Built

Year Built: 1950