Skip to content

12 Plainfield Avenue

Warren, NJ 07059

Built 1960

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Dec 15, 1992

Property Information

Block97
Lot50
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityWarren Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class19
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR20V
Sq Footage2,158
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,400
47%
Improvement Value:$284,800
53%
Total Assessment$542,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+1.9%
2024$9,014+1.5%
2023$8,881+2.0%
2022$8,704+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To: Noceda,Ramon & Corona

Sq Ft2,158DeedBook 1887, Page 337

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 1352, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1960