Skip to content

2 Greywood Ln

Andover, NJ 07821

Built 1961

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block145
Lot137
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,466
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
39%
Improvement Value:$130,200
61%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+1.8%
2024$8,032+4.4%
2023$7,695+0.8%
2022$7,630+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,466DeedBook 3541, Page 854Recorded12/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 2317, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1961