Skip to content

35 Lake Dr

Stanhope, NJ 07874

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2005

Property Information

Block249
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage910
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
73%
Improvement Value:$57,200
27%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+1.9%
2024$7,669+4.5%
2023$7,336+0.9%
2022$7,273+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963