Skip to content

12 Old Stagecoach Rd

Andover, NJ 07821

Built 1977

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block275
Lot729
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,972
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
39%
Improvement Value:$151,500
61%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+1.8%
2024$9,326+4.4%
2023$8,934+0.8%
2022$8,860+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 3144, Page 336

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 2740, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1977