Skip to content

12 Crescent Dr No

Andover, NJ 07821

Built 1962

Last Sale Price
$180,600
Last Sale Date
Apr 19, 2001

Property Information

Block282
Lot268.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page7.05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,722
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
37%
Improvement Value:$174,800
63%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,563+1.8%
2024$10,376+4.4%
2023$9,940+0.8%
2022$9,857+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,600
DeedBook 2540, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1962