Skip to content

5 Sleepy Hollow Rd

Andover, NJ 07821

Built 1975

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block401
Lot171
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,806
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
41%
Improvement Value:$148,100
59%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,583+1.8%
2024$9,413+4.4%
2023$9,017+0.8%
2022$8,942+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From: MCCALL, JARED & SUSAN

To: RODRIGUES, RICARDO A & PARADA, E

Sq Ft1,806DeedBook 3485, Page 359Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$326,500
DeedBook 3266, Page 543

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2240, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1975